Nawożenie roślin z wykorzystaniem niezbędnych składników pokarmowych wpływa na ich wzrost, wybarwienie, kwitnienie i plonowanie. Podstawą jest jednak dopasowanie właściwych dawek oraz formy składników. Podstawowym składnikiem większości nawozów doglebowych jest azot. Pierwiastek ten może występować w różnych formach. Idealnym przykładem jest mocznik oraz saletra amonowa. Sprawdź, jak działa każdy z nawozów i wybierz, który produkt jest bardziej odpowiedni dla Twoich upraw.
Czym jest mocznik – kiedy i jak go stosować?
W idealnym świecie najchętniej stosowanymi nawozami byłyby oczywiście nawozy ekologiczne. Jednak z uwagi na fakt, że nie mogą one dostarczyć wymaganej ilości składników pokarmowych (które są niezbędne do uzyskania plonu handlowego na pożądanym poziomie), konieczne jest uzupełnianie ich nawozami mineralnymi, jak np. mocznik. Rośliny do prawidłowego rozwoju (oprócz odpowiednich zasobów wody, światła i temperatury), potrzebują wielu różnych składników odżywczych. Jednym z najważniejszych pierwiastków (o największym udziale plonotwórczym), jest azot. Jego obecność wpływa na:
- – szybki wzrost i rozwój roślin,
- – uzyskanie odpowiedniej masy oraz wybarwienie części zielonych,
- – poziom plonowania (a w efekcie ekonomiczną efektywność uprawy).
Mocznik to wyjątkowo uniwersalny nawóz azotowy. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, a co najważniejsze, ma wysoką zawartość azotu w formie amidowej. Sam nawóz nie jest łatwo przyswajany przez system korzeniowy roślin , głównie ze względu na fakt, że musi zostać poddany procesom chemicznym, w tym m.in. hydrolizie. Przy zachowaniu odpowiednich warunków cały proces od momentu zastosowania do czasu jego działania trwa około trzech tygodni.
Postać amidowa nawozu jest znacznie łatwiej przyswajana dolistnie, dlatego mocznik zdecydowanie częściej stosuje się w formie oprysków dolistnych. Dużą zaletą tej formy nawożenia, jest bezpieczeństwo roślin. Preparaty i ich roztwory, stosowane zgodnie z instrukcją, nie wpływają negatywnie na uprawy. Nie ma więc obaw o np. poparzeniu liści).
GENEZIS KARBAMID (MOCZNIK) – azot w formie amidowej
Czym jest i jak długo działa saletra amonowa?
Saletra amonowa to inaczej azotan amonu. Jest to nawóz o charakterze związku chemicznego. Powstaje on przez proces zobojętnienia kwasu azotowego amoniakiem. Azot występuje w saletrze amonowej w dwóch formach. Pierwszą jest tak zwana forma saletrzana (forma azotanowa), drugą jest forma amonowa. Połączenie obu sprawia, że saletra amonowa to wyjątkowo uniwersalny i chętnie wybierany nawóz.
Saletra amonowa, jako najbardziej wszechstronny nawóz, ma wiele zastosowań – zarówno do upraw rolniczych, jak i ogrodniczych. Stanowi także podstawowy wybór w przypadku upraw ozimych. Należy jednak pamiętać, że nawożenie tego typu nawozami wymaga zawsze zachowania odpowiednich warunków. Brak odpowiedniej wilgotności podłoża może sprawić, że wystąpią duże straty saletry. Co więcej, jest to nawóz, który wykorzystywany regularnie może delikatnie zakwasić glebę, więc stosując go, należy regularnie kontrolować jej odczyn pH. W celu uniknięcia zbyt dużego zakwaszania należy wraz z saletrą amonową stosować nawozy zawierające wapń, lub wybrać produkt, który łączy te dwa składniki – Green Max.
Stosowanie saletry w przypadku zbóż ozimych w okresie wiosennym zapewnia wiele korzyści. Nawóz mocno stymuluje system korzeniowy roślin, a jednocześnie odpowiada za jego regenerację po zimie. Dzięki temu uprawy są zdecydowanie mniej narażone na choroby czy ataki szkodników.
Saletra amonowa (prilled) – nawóz z dodatkiem azotanu magnezu i wapnia
Saletra czy saletrzak na wiosnę?
Saletra i saletrzak to nawozy azotowe, które różnią się właściwościami – przede wszystkim szybkością działania. Efekty zastosowania saletry są dostrzegane szybciej (wynika to przede wszystkim z faktu, że azot znajduje się w formie azotanowej, która znacznie szybciej jest przyswajana przez rośliny). W przypadku saletrzaka działanie nawozu wymaga więcej czasu – to zasługa azotu w formie amonowej. Warto mieć również na uwadze to, na jakich glebach jest planowane wykorzystanie nawozów. Saletra przyczynia się do nieznacznego zakwaszenia podłoża. Saletrzak działa w tym zakresie w jeszcze lepszy sposób. Wybierając odpowiedni nawóz, należy uwzględnić te czynniki.
Wiosna to czas intensywnego wzrostu i rozwoju roślin, dlatego ważne jest dostarczenie roślinom odpowiedniej dawki azotu. Jeżeli konieczne jest natychmiastowe wsparcie (szybkie zasilenie) uprawy w okresie wegetacji, to należy wybrać saletrę. Jeżeli jednak rośliny mają dobrą glebę i nic im nie zagraża, to lepszym rozwiązaniem może okazać się saletrzak (który uwalnia azot stopniowo, dostarczając niezbędny składnik odżywczy przez dłuższy okres czasu).
Po ilu dniach działa saletra amonowa?
Saletra amonowa działa szybko, a efekty jej działania można zauważyć już nawet kilka dni po zastosowaniu. Wiele zależy jednak od kondycji roślin, a także warunków glebowych (rodzaj gleby, temperatura, wilgotność). Azot z saletry jest uwalniany przez kilka tygodni, po tym czasie nawożenie warto powtórzyć (zgodnie z zaleceniami producenta).
Dlaczego mocznik nie jest aż tak dobrym składnikiem jak saletra amonowa?
Zastanawiasz się, jaki nawóz wybrać do swoich upraw? Chociaż mocznik i saletra amonowa działają podobnie i są źródłem azotu, to jednak znacznie się między sobą różnią. Przede wszystkim mocznik działa zdecydowanie wolniej z powodu hydrolizy (musi rozpuścić się w wodzie, następnie w glebie musi znajdować się enzym – ureaza, której aktywność uzależniona jest od temperatury gleby). Dodatkowo wpływa on w większym stopniu na zakwaszenie gleby. Saletra amonowa jest skuteczniejsza (szybciej przynosi oczekiwane rezultaty), w mniejszym stopniu niż mocznik wpływa na zakwaszenie gleby, jest więc częściej wybieranym nawozem.
FAQ
- Po jakim czasie działa saletra amonowa?
Saletra amonowa to uniwersalny nawóz, którego działanie można zauważyć nawet po kilku dniach. Wiele zależy od jej zastosowania, dawki czy kondycji roślin. Aby jednak składniki odżywcze zaczęły działać, zwykle potrzeba ok. dwóch tygodni.
- Jak długo działa saletra amonowa?
Saletra amonowa jest nawozem, który stopniowo rozkłada się w glebie. Oznacza to, że efekty jego działania widoczne są przez kilka tygodni, a czasem miesięcy. Kwestia ta jest indywidualna dla każdej uprawy, a także warunków środowiskowych.
- Saletra czy saletrzak na łąki?
Wybór saletry lub saletrzaka zależy przede wszystkim od pH podłoża. Przed zastosowaniem konkretnego nawozu konieczne jest zatem dokładne sprawdzenie odczynu gleby. Saletrzak działa mniej zakwaszająco na glebę, dlatego jeżeli pH jest bliskie kwaśnemu, zdecydowanie lepiej wybrać właśnie ten nawóz.
- Mocznik czy saletra na trawnik?
W fazie wzrostu trawnik potrzebuje większej dawki azotu w łatwo przyswajalnej formie. W tym przypadku saletra będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Przyniesie także zdecydowanie szybsze efekty, chociaż może także wypłukiwać się z gleby, co będzie oznaczało konieczność częstszego nawożenia. Mocznik działa wolniej, ale w dłuższej perspektywie może okazać się stabilniejszym wsparciem azotowym dla trawnika.
- Mocznik czy azofoska?
Mocznik jest nawozem dość uniwersalnym, którego stosowanie jest stosunkowo łatwe i zalecane przy uprawach hobbystycznych. Azofoska natomiast to nawóz wieloskładnikowy. Wykorzystuje się go głównie przy przygotowywaniu podłoża do siewu oraz sadzenia. Może być również stosowany do wzmacniana roślin starszych, zwłaszcza podczas sezonu wegetacyjnego.
- Mocznik czy saletrzak?
Wykorzystanie konkretnego nawozu zależy od roślin i warunków ich uprawy. Saletrzak jest nawozem, który zaleca się stosować na podłożach kwaśnych. Mocznik jest z kolei dość uniwersalny. Może być wykorzystywany jako nawóz przedsiewny oraz stosowany w okresie wegetacji roślin.
- Saletrzak – kiedy stosować nawóz i do jakich upraw?
Saletrzak może wzbogacić glebę pod planowaną uprawę lub wzmocnić same roślin. Jest dość uniwersalnym nawozem, który można wykorzystać w przypadku uprawy ziemniaków, buraków cukrowych, a także zbóż (zarówno jarych, jak i ozimych) oraz rzepaku.