Przejdź do treści
Data publikacji: 27.05.2025

Green-Max, lekarstwo na wszystkie problemy!

Zacznijmy od początku! Czym jest nawóz GreenMax?

GreenMax to nie tylko nawóz azotowy (bardzo zbliżony składem do Saletrzak/Pétiso), ale także produkt poprawiający właściwości  gleby. Proces jego produkcji zasadniczo przebiega podobnie do Pétiso, z tą różnicą, że zawiera on w swoim składzie mniej azotu i więcej dolomitu (zawiera 15,9% azotu całkowitego, 16,1% wapnia CaO i 11,6% magnezu MgO). Dolomit pochodzi z lokalnej kopalni dolomitu na Węgrzech, jest odpowiednio mielony i dodawany do GreenMax w postaci węglanu wapnia. Jest to ważne, ponieważ nawozy zawierające wapń w formie węglanowej są najbardziej odpowiednimi do odkwaszania gleb kwaśnych o spowolnionym w czasie efekcie działania (jednym z takich związków jest właśnie dolomit). Niektórzy Rolnicy mogą zadać pytanie – „Dobrze, ale jeśli gleba na moim polu nie jest kwaśna, to po co go stosować?” Powodów jest kilka. Po pierwsze zakwaszanie gleby jest procesem naturalnym i ciągłym (tzn. wszystkie gleby w jakimś stopniu przez niego przechodzą), po drugie dawka 550 kg/t dolomitu w nawozie GreenMax to bardzo znaczące i korzystne źródło wapnia i magnezu dostępne dla roślin przez kilka lat.

Dodatkowo, dolomit w nawozie GreenMax występuje w formie bardzo małych, drobnych ziaren (średnią wielkością ziaren mniejszą niż 40µm) co umożliwia roślinie wchłanianie wapnia i magnezu bardzo szybko oraz skuteczne koryguje pH gleby kwaśnej do poziomu zbliżonego do neutralnego=optymalnego. Czyli, jeśli na danym polu zastosuje się rocznie 1 t/ha GreenMax (wnoszone w kilku dawkach), to sumarycznie w ciągu roku wniesiemy do gleby 159 kg/ha azotu, 161 kg/ha wapnia (jako CaO) i 116 kg/ha magnezu (jako MgO). Dlatego na glebach nie kwaśnych, ale ubogich w wapń i magnez, jest to w rzeczywistości jedyny sposób na jednorazowe zastosowanie niezbędnych ilości wapnia i magnezu w parze z azotem. Od strony wykonania zabiegu jest to bardzo łatwe, ponieważ skład granulometryczny nawozu GreenMax ma praktycznie te same parametry co popularny granulowany Saletrzak/ Pétiso (mają ten sam rozmiar i okrągły kształt granul i może być więc rozprowadzany na dużą odległość standardowym rozsiewaczem do nawozów przedsiewnie lub pogłównie z bardzo dużą dokładnością). Zapewnia to równomierny rozsiew po całej powierzchni pola azotu, wapnia i magnezu, a tym samym zapewni równomierny rozwój roślin uprawnych.

A jakie korzyści przynosi uregulowanie pH gleby oraz stosowanie wapnia i magnezu na glebach neutralnych? W glebach kwaśnych wchłanianie niektórych składników pokarmowych może być znacznie ograniczone. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko trzy podstawowe makroskładniki: azot, fosfor i potas, to możemy wyraźnie zauważyć, że nawet w lekko kwaśnych glebach ograniczenie wchłaniania jest dosyć istotne. Rysunek 1 wyraźnie pokazuje, że przy pH 6 (które nie jest szczególnie kwaśne), tylko nieco ponad połowa fosforu jest wykorzystana, a wykorzystanie azotu jest również ograniczone (chociaż jego wykorzystanie zmniejsza się o „tylko” 11%). Przy dawce azotu 100 kg/ha jest to strata rzędu 11 kg/ha N (co można łatwo przeliczyć na aktualną równowartość pieniężną). Nawet nie wspominamy o kolejnych składnikach pokarmowych – fosforze i potasie, które z powodu nieuregulowania pH gleby również stopniowo przekształją się z kategorii ’’Inwestycji w przyszły plon” do kategorii „Składniki zmarnowane”. Kolejną zaletą wapnia jest to, że pomaga on w formowaniu pożądanej gruzełkowatej struktury gleby (odpornej na wymywanie drobnych cząsteczek i zdatnej zatrzymać wodę w glebie), takie gleby są bardziej strukturalne, łatwiejsze do uprawy, mają lepszą retencję wody i zdolność do zatrzymywania wody opadowej, a zatem są mniej podatne na suszę.

Rysunek 1: Pobieranie składników pokarmowych w zależności od pH gleby

W Hedrehely (Węgry), na glebie piaszczysto-gliniastej o niskiej zawartości próchnicy (0,97%), niskiej zawartości magnezu i niemal obojętnej chemii (pHKCl = 6,79), najwyższy plon słoneczników uzyskano na działce nawożonej azotem z GreenMax (81 kg/ha

Rysunek 2: Pobieranie składników pokarmowych w zależności od pH gleby

Warto pamiętać, że słoneczniki także zużywają dużo wapnia i magnezu – 80–200 kg/ha wapnia i ok. 50 kg/ha magnezu przy plonie 4 t/ha. Biorąc pod uwagę, że taki plon wymaga 60–80 kg azotu, dawka GreenMax na poziomie 380–500 kg/ha pokryje znaczną część zapotrzebowania na wapń i magnez.

Dodatkowo poprawia on chemię gleby, przyswajanie niektórych składników odżywczych, strukturę gleby, a tym samym gospodarkę wodną gleby. To z kolei przyczynia się do utrzymania i zwiększenia żyzności gleby oraz zrównoważonego rolnictwa.

Pobieranie podstawowych składników z nawozów:

  • Mocznik
  • Saletrzak
  • GreenMax